Hurá, prázdniny! aneb 3 tipy, jak na angličtinu s předškoláky o prázdninách

„Ahoj, Tomíku? Jak ses dneska měl? A co jste dnes ve školce dělali?“
„Učili jsme se o zvířátkách.“
„Ahaaa… A jak se anglicky řekne ´prasátko´?“

Maminka, která si přišla synka z anglické miniškolky vyzvednout, netrpělivě čeká na odpověď. Tomík klopí oči a mlčí… Maminka ještě chvíli čeká, ale protože spěchají, popadne Tomíka za ruku a odcházejí. Asi je se studijními výsledky svého syna (lehce?) nespokojená…

Podobného výjevu jsem byla svědkem už mnohokrát. Vždycky se ve mně mísí několik pocitů:

• Je mi líto dětí, které bývají po nabitém dopoledni unavené, a jediné, co chtějí, je přitulit se k mamince, a ne odpovídat na záludné otázky 😊.

• Navíc vím, že zpravidla ani nejsou objektivně schopné otázku zodpovědět – ve školce se neučíme překládat z češtiny do angličtiny, snažím se mluvit na děti jen anglicky, takže když uvidí obrázek prasátka, řeknou („It´s a) pig“. Jednoduše řečeno, spoj v mozku tedy nemají vytvořený mezi českým slovem „prasátko“ a anglickým „pig“, ale přímo mezi daným předmětem/obrázkem a slovem „pig“. Děti – hlavně ty nejmenší – tedy většinou nechápou, na co se maminka ptá, a nevědí, jak odpovědět.

• Je mi ale taky líto rodičů, kteří získají dojem, že jejich dítě nic neumí, a jsou z toho zbytečně nešťastní. A zároveň je mi hloupé maminku před dítětem opravovat a říkat něco jako „Takhle se ho neptejte, měla byste…“.

Tak jak to tedy udělat?

Jak pomoci svému dítěti angličtinu rozvíjet, a to i během 2 měsíců letních prázdnin, které i pro mladší děti většinou znamenají období bez kroužků a vzdělávacích aktivit?

Tady jsou má 3 jednoduchá doporučení, jak s předškolními – a třeba i staršími – dětmi angličtinu udržovat:

1. Aktivně:

Nezkoušejte děti ze slovíček, mluvte na ně rovnou anglicky (starší děti už se možná budou bránit). Nebojte se, nemusíte se pouštět do žádných složitostí, stačí krátké jednoduché věty. Zkuste angličtinu zařazovat při běžných činnostech – např. když si s dětmi čtete obrázkovou knížku, komentujte obrázky anglicky – stačí úplně jednoduché věty („What is it? Is it a dog? No, it´s a cat….“). Nebo když něco tvoříte, zkuste chvíli přejít do angličtiny („What colour is it? Look, it´s blue…!“). A tak podobně.

2. Pasivně:

Pokud aktivní být nezvládnete nebo potřebujete chvilku klidu, nechte děti dívat se na videa, písničky, pohádky – ale v angličtině. 😊 Můj srdcový kanál je www.supersimple.com – mají moc hezké písničky a videa. A jsem si jistá, že např. na YouTube najdete anglické verze Vašich oblíbených pohádek (Fireman Sam, Paw Patrol, Peppa Pig…) – možností je spousta.

3. Zážitkově:

Vyrazte na dovolenou do zahraničí – nemusí to být zrovna anglicky mluvící země, anglicky se s turisty baví ve většině destinací. A když budou děti něco chtít, ať si o to řeknou samy – budou tak mít motivaci naučit se nová slovíčka – např. „Ice cream, please.“ (Pokročilejší případně „Can I have BIG ice cream, please?“). Pokud je tato cestovatelská varianta pro Vás příliš finančně náročná, pozvěte si domů zahraniční přátele 😊.

A hlavně, prosím, nezapomínejme, že cizí jazyky se neučíme proto, abychom uměli co nejvíc slovíček nebo dostávali jedničky z diktátů, ale proto, že se chceme DOMLUVIT s lidmi, kteří se narodili v jiné zemi, případně POZNAT jinou kulturu.

Doufám, že se Vám některý z výše uvedených tipů bude hodit. Máte-li zájem o další nápady, jak s dětmi rozvíjet angličtinu, možná se Vám bude hodit můj eBook zdarma.

Ať Vám jde učení (se) angličtiny s dětmi s radostí.

Krásné prázdniny!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *